Kategorie
rozwiń/schowaj całość

cenne profity
gwarancja rzetelności

Kominki - Ekoprojekt

Kominki - Ekoprojekt

Kominki - Ekoprojekt

Z początkiem roku 2022 weszły w życie przepisy tzw. ekoprojektu czyli dyrektywy unii europejskiej odnoszącej się do kominków i piecy.

Konkretnie od 01.01.2022 roku wszystkie kominki i piece wprowadzane do obrotu lub użytkowane będą musiały spełniać normy ekoprojektu. Dlatego dobrze podczas zakupu wkładu kominkowego czy pieca zastanowić się czy urządzenie spełnia normy ekoprojektu choć aktualnie według przepisów prawa wszystkie sprzedawane obecnie urządzenia muszą takie normy spełniać.

Ekoprojekt - o co chodzi?

Normy ekoprojektu określają konkretnie jakie parametry grzewcze i emisyjne jakie muszą spełniać kominki i piece, a dodatkowo poszerzają obowiązki informacyjne dotyczące danego urządzenia.

Ekoprojekt normy w kominkach i piecach

Poniżej rozpiska norm jakie musi spełniać urządzenie grzewcze z zamkniętą komora spalania (kominek, piec) opalane innym paliwem niż pelet z drewna prasowanego czyli np. opalane drewnem kominkowym.

 1. "Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na
  paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie
  peletów nie może być niższa niż 65 %;". Wymagana sezonowa sprawność urządzenia => 65% [Sprawność sezonowa to nie to samo co ogólna sprawność urządzenia, bazuje na niej ale sezonową sprawność wylicza się na podstawie wzoru podanego w rozporządzeniu. Ogólna sprawność pieca czy kominka {określana po prostu jako "Sprawność"} zwykle musi być sporo wyższa, aby uzyskać sezonową sprawność =<65%] (to wszystko zależy od czynników zewnętrznych i konkretnego produktu ale zwykle ogólna sprawność kominka czy pieca powinna wynosić około => 75%, aby uzyskać sezonową sprawność =<65%)
 2. "Emisje PM z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących
  paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek nie przekraczają
  40 mg/m3 przy 13 % O2 (...)". Wymagana emisja cząstek stałych =< 40 mg/m3 [przy 13 % O2]
 3. "Emisje OGC z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z otwartą komorą spalania, z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek nie przekraczają 120 mgC/m3 przy 13 % O2; " Wymagana emisja organicznych związków gazowych =< 120 mgC/m3 [przy 13 % O2]
 4. "Emisje CO z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek nie przekraczają 1 500 mg/m3 przy 13 % O2;" Wymagana emisja CO (tlenku węgla) =< 1500 mg/m3 [przy 13 % O2]
 5. "Emisje CO z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie peletów oraz z kuchenek nie przekraczają 1 500 mg/m3 przy 13 % O2"
 6. "Emisje NOx z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z otwartą komorą spalania, z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania i z kuchenek wykorzystujących biomasę nie przekraczają 200 mg/m3 wyrażanych jako NO2 przy 13 % O2;" Wymagana emisja NOx (tlenków azotu) =< 200 mb/m2 [przy 13 % O2]

Dodatkowo producent musi spełnić szereg obowiązków informacyjnych np. poprzez zamieszczenie stosownych informacji w instrukcjach obsługi urządzenia i innej dokumentacji.

Treść całego ekoprojektu dostępna jest tutaj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32015R1185

Ekoprojekt, a kominek lub piec

Jak widać, od momentu wprowadzenia ekoprojektu kominki i piece muszą spełniać szereg norm i wymogów. Obecnie według przepisów prawa wszystkie sprzedawane produkty grzewcze muszą spełniać normy ekoprojektu.

Wszystkie produkty grzewcze znajdujące się obecnie w ofercie naszej firmy spełniają normy Ekoprojektu:

Otrzymuj informacje o promocjach, nowościach czy rabatach. Na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 3%.
prezenty

Prezenty rzeczowe

Powyżej 2000 PLN otrzymasz użyteczny prezent rzeczowy. Szczegóły. 

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Powyżej 1100 PLN dostawa 0 zł w każde miejsce w Polsce.

Rabaty

Rabat 6% na dzień dobry

Zapłać przelewem bankowym (rabat 3%) i zapisz się na newsletter (rabat 3%). [Są pewne wyjątki w sklepie]

Możliwość negocjacji

Możliwość negocjacji

Gdzieś jest taniej lub otrzymałeś lepszą ofertę? Skontaktuj się z nami.

X
8 24 60
dni godz min sek
Rabat 10%-17%* na kominki! tylko do 24.07!

Rabat automatycznie nalicza się w koszyku.
*Regulamin promocji.