Wykonujemy zabudowę kominka krok po kroku
Wykonywanie zabudowy kominka krok po kroku czyli pokazujemy jak wykonać prostą zabudowę kominkową w sposób ekonomiczny aby spełniała swoje zadanie. Stosowanie się krok po kroku do ogólnie przyjętych zasad i norm pozwoli na wykonanie bezpiecznej i spełniającej zadanie zabudowy kominkowej.
Prosimy zwrócić uwagę, że poniższa zabudowa była jako wyzwanie robiona w sposób maksymalnie ekonomiczny (zrezygnowano nawet z fabrycznego stojaka pod wkład).
Zabudowa kominka krok 1 - osadzenie i podłączenie wkładu kominkowego
Zabudowa kominka krok 2 - konstrukcja i izolacja
TYP 1 - Zabudowa kominka płytą gipsowo-kartonową
W przypadku zabudowy kominka płytą gipsowo-kartonową w pierwszej kolejności wyznaczamy przebieg poziomych profili aluminiowych UW na podłodze. W tym kroku ważna jest precyzja aby zachować dobre proporcje i równy przebieg ścianek obudowy.
Następnym dobrym krokiem jest docięcie profili (np. za pomocą nożyc do cięcia blachy) i przymocowanie poziomych profili UW na podłodze - przewiercając profile i podłogę, a montaż wykonując na kołkach stalowych.









TYP 2 - Zabudowa kominka z płyt izolacyjno konstrukcyjnych
W przypadku zabudowy na płytach izolacyjno-konstrukcyjnych takich jak płyty wermikulitowe do zabudowy np. Bauwer, Greinasol itp. izolację i konstrukcję zarazem wykonujemy z tychże płyt. Nie ma potrzeby stosowania konstrukcji z profili.
Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie usunąć kurz z płyty, gdyż jego obecność znacznie obniża przyczepność kleju.
Przed ostatecznym zamocowaniem każdej płyty kominkowej należy sprawdzić, czy jest ona prawidłowo wypoziomowana.
2. Po zamontowaniu tylnych montujemy dolne płyty do podłogi.
3. Następnym krokiem jest zamocowanie płyt bocznych, które są przyklejane do ściany oraz tylnych płyt, a ze sobą łączone są za pomocą docinków z płyt łączących. Płyty łączymy za pomocą kleju i wkrętów. Płyty łączące muszą mieć szerokość min. 20 cm. Płyty łączące przyklejamy tak aby były sklejone z płytą tylną i muszą licować się z płytą boczną z przodu.
4. Następnym krokiem jest montaż płyt frontowych w podobny sposób jak bocznych. Na wkład kominkowy należy przed zamontowaniem wyciąć otwór na wymiar. W celu wzmocnienia konstrukcji zalecane jest wykorzystanie dodatkowych elementów narożnych oraz wzmocnień poprzecznych.
5. Na koniec na całość zalecane jest nałożenie termoizolacyjnej zaprawy szpachlowej wraz z siatką z włókna szklanego w celu wzmocnienia konstrukcji. UWAGA - Po nałożeniu szpachli w płytach kominkowych zwiększa się wilgotność, a nagłe jej odparowanie może spowodować pęknięcia na powierzchni obudowy, w związku z tym zaleca się nie rozpalać kominka w ciągu kilku dni po montażu, a przy kilku pierwszych paleniach należy ograniczyć czas palenia do dwóch godzin w celu stopniowego odparowania wody.
Schemat zabudowy kominka z płyt izolacyjno konstrukcyjnych bauwer:

Zabudowa kominka krok 3 - wykończenie
W tym momencie posiadamy już konstrukcję i zarazem podstawę, która może posłużyć do wykończenia kominka na wiele różnych mniej i bardziej kosztownych sposobów. Na tym etapie wykonywania zabudowy kominka podjęte działania mają wpływ na finalny wygląd kominka. Tego typu podstawową konstrukcję można wykończyć na bardzo wiele różnych sposobów np. wklejając kamień ozdobny na całości zabudowy, wklejając portal z kamienia, stosując ramy maskujące, płyty dekoracyjne czy płytki. Możliwości jest bardzo wiele.

Poniżej przykładowe zdjęcia innych kominków wykonanych na tej samej konstrukcji i bryle co powyżej:
Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:
Wszystko fajnie...ale efekt końcowy....gniot I tyle....
Dziękujemy za komentarz. Po pierwsze to Pana subiektywna opinia, a po drugie tego typu podstawową konstrukcję można wykończyć w zupełnie inny sposób niż przedstawiony w artykule (etap 3) i efekt wizualny będzie zupełnie inny. To jest przykład najprostszego kominka z najprostszym wykończeniem czyli farbą. Artykuł miał pokazać jak samodzielnie zrobić kominek w sposób ekonomiczny i własnie to pokazuje. Efekt końcowy czyli wizualny uzależniony jest od samego wykończenia. Artykuł pokazuje w jaki sposób, ogólnie zgodnie z przyjętymi normami, krok po kroku podejmować działania, żeby samodzielnie wykonać konstrukcję i obudowę kominka. Główną problematyką tutaj poruszoną jest wykonanie konstrukcji i obudowy czyli to z czym najczęściej można mieć problemy techniczne, a nie samo wykończenie. Nic nie stoi na przeszkodzie taką konstrukcję wykończyć w inny bardziej spektakularny sposób - zastosować ramy maskujące, wkleić marmur, zrobić półkę kamienną, wkleić inny kamień ozdobny, zaciągnąć strukturą lub jakkolwiek inaczej to wykończyć (możliwości jest bardzo wiele).
Dzięki, przydatny artykuł, pozdrawiam
Dzięki , bardzo pomocny artykuł , już wiem jak zabrać się za kominek. pozdrawiam
Przygotowałem zabudowę kominka w podobny sposób, stelaż profile aluminiowe, wełna z alu, przed przymocowaniem płyt gk rozpaliłem ogień. Stelaż nagrzewa się w znacznym stopniu. czy nie będzie widać przebarwień na farbie? Czy gładź się nie będzie kruszyła ? Mam wątpliwości i nie wiem czy obudowywać dalej czy zmienić materiał na płyty izolacyjne.
Nie powinno być takich problemów, generalnie wczesniej się z czymś takim nie spotkałem. Płyty karton-gips ognioodporne oczywiście musza być. Płyty izolacyjne natomiast należy odróżniać od płyt izolacyjno konstrukcyjnych. Jeśli płyty izolacyjne to mają małą wytrzymałość i również montuje się je na stelażu. Bez stelaża to tylko płyty izolacyjno-konstrukcyjne czyli nie zwykły krzemian wapnia.
Dzień dobry, mam kilka pytań. Te górne otwory wentylacyjne są umieszczone w komorze dekompresyjnej, czy jeszcze w głównej komorze kominka? Czy są jakieś zasady umieszczania takich wentylacji?Co to za rura biegnąca pionowo, równolegle do przyłącza kominowego? Czy to część rozprowadzenia ciepła z głównej komory kominka do innych pomieszczeń?
Górne kratki sa pod komorą dekompresyjną. Generalnie jedne kratki powinny byc na dole tak aby wpadało zimne powietrze, a drugie na górze tak aby wypadało gorące. Zapewnia to naturalny swobodny obieg powietrza pod zabudową. Tak - rura wzdłuż rury spalinowej to w tym przypadku rura "łapiąca" gorące powietrze do DGP.
Gdzie można kupić takie listwy ozdobne przy wkładzie kominka?
Raczej w każdym sklepie budowlanym. To są kątowniki cięte ręcznie pod wymiar wkładu :)
A gdzie komora dekompresyjna????
Chodzi mi o kratki wentylacyjne.
Jeśli zabudowa kończy się płytą GK (ognioodporną) czy tą płytę można dać za kołnierz kominka? Uzyskałbym wtedy ładne wykończenie, ale nie wiem czy płyta może bezpośrednio stykać się kominkiem. (przez kołnierz rozumiem płytę stalową do której dochodzą drzwi a za nią pozostaje puste miejsce). Wydaje mi się że tak bo na Pańśtwa zdjęciach widać jak płyta GK styka się z kominkiem tylko przed tym kołnierzem.
A gdybym, gdybym zabudował róg pokoju? Tzn. umiejscowienie kominka tak, jak na załączonych zdjęciach, ale całość na podstawie trójkątnej, czyli front byłby jedną ze ścian trójkąta. Pozostałe ściany to po prostu ściany pokoju. Oczywiście zostałyby zaizolowane jak w opisie. Chodzi mi o to, czy kształt komory ma znaczenie, bo np w piecach chlebowych zaleca się owalne kształty dla zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza.
Pytanie, jaki w państwa ocenie powinien być koszt zabudowy kominka z najtańszych materiałów, tylko koszt robocizny? Jeżeli kominek i materiały kupuje sam.
Witam!Bardzo przydatny artykuł. Chce zabudować podobnie wkład kominka z płaszczem wodnym i podobnie jak tutaj wyprowadzić rurę ciepłego powietrza na poddasze, więc nie takie typowe DGP tylko takie dodatkowe wyprowadzenie ciepła. Czy to się sprawdzi? Czy kratka wentylacyjna w komorze dekompresyjnej nie jest potrzebna?Pozdrawiam
Witam Wykonuje taki kominek...Ale rozprowadzamy grawitacyjne do 3 pomieszczeń..JAKIE FILTRY I GDZIE NALEŻY JE ZAMONTOWAĆ.... To dla mnie bardzo ważne...proszę o odpowiedź.pozdrawiam
Witam Nie podał Pan jakie profile nalezałoby użyć np w moim przypadku do zabudowy kominka z DGP 4 ściany Jakie profile Pan poleca z np castoramy? Dziekuje i Pozdrawiam
Czy coś się stanie jak któreś połączenie pozostanie przy izolowaniu taśma. Które miejsce najlepiej pominąć przy zamykaniu konstrukcji
Proszę uważać na te numery telefonów +23 i tym podobne to jest naciąganie nas na bardzo wysokie rachunki telefoniczne...to co czytacie G E to fikcja.. Pan budując kominek zrobił dużo dobrej roboty.. dzięki..! pozdrawiam serdecznie..
Ja bym dała między kominkiem a ściankami szamotową cegłę wówczas ciepełko dużej będzie trzymać ale pomysł, który przedstawiliście jest ok, dzięki. Zwłaszcza dla laika sama konstrukcja jest ważna.
Dziękuje za pomocny artykuł
Witam, mam pytań odnośnoe kratek wetylacyjnych. Nie chciałabym umieszaczac ich na stronie frontowej kominka, tylko z boku dwóch ścianek. Czy takie wykonanie jest poprawne?
Witam,A co z wyczystka? Gdzie ma być zamontowana gdy całościowo zabudowujemy kominek?