Wykonujemy zabudowę kominka krok po kroku
Wykonywanie zabudowy kominka krok po kroku czyli pokazujemy jak wykonać prostą zabudowę kominkową w sposób ekonomiczny aby spełniała swoje zadanie. Stosowanie się krok po kroku do ogólnie przyjętych zasad i norm pozwoli na wykonanie bezpiecznej i spełniającej zadanie zabudowy kominkowej.
Prosimy zwrócić uwagę, że poniższa zabudowa była jako wyzwanie robiona w sposób maksymalnie ekonomiczny (zrezygnowano nawet z fabrycznego stojaka pod wkład).
Zabudowa kominka krok 1 - osadzenie i podłączenie wkładu kominkowego
Zabudowa kominka krok 2 - konstrukcja i izolacja
TYP 1 - Zabudowa kominka płytą gipsowo-kartonową
W przypadku zabudowy kominka płytą gipsowo-kartonową w pierwszej kolejności wyznaczamy przebieg poziomych profili aluminiowych UW na podłodze. W tym kroku ważna jest precyzja aby zachować dobre proporcje i równy przebieg ścianek obudowy.
Następnym dobrym krokiem jest docięcie profili (np. za pomocą nożyc do cięcia blachy) i przymocowanie poziomych profili UW na podłodze - przewiercając profile i podłogę, a montaż wykonując na kołkach stalowych.
TYP 2 - Zabudowa kominka z płyt izolacyjno konstrukcyjnych
W przypadku zabudowy na płytach izolacyjno-konstrukcyjnych takich jak płyty wermikulitowe do zabudowy np. Bauwer, Greinasol itp. izolację i konstrukcję zarazem wykonujemy z tychże płyt. Nie ma potrzeby stosowania konstrukcji z profili.
Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie usunąć kurz z płyty, gdyż jego obecność znacznie obniża przyczepność kleju.
Przed ostatecznym zamocowaniem każdej płyty kominkowej należy sprawdzić, czy jest ona prawidłowo wypoziomowana.
2. Po zamontowaniu tylnych montujemy dolne płyty do podłogi.
3. Następnym krokiem jest zamocowanie płyt bocznych, które są przyklejane do ściany oraz tylnych płyt, a ze sobą łączone są za pomocą docinków z płyt łączących. Płyty łączymy za pomocą kleju i wkrętów. Płyty łączące muszą mieć szerokość min. 20 cm. Płyty łączące przyklejamy tak aby były sklejone z płytą tylną i muszą licować się z płytą boczną z przodu.
4. Następnym krokiem jest montaż płyt frontowych w podobny sposób jak bocznych. Na wkład kominkowy należy przed zamontowaniem wyciąć otwór na wymiar. W celu wzmocnienia konstrukcji zalecane jest wykorzystanie dodatkowych elementów narożnych oraz wzmocnień poprzecznych.
5. Na koniec na całość zalecane jest nałożenie termoizolacyjnej zaprawy szpachlowej wraz z siatką z włókna szklanego w celu wzmocnienia konstrukcji. UWAGA - Po nałożeniu szpachli w płytach kominkowych zwiększa się wilgotność, a nagłe jej odparowanie może spowodować pęknięcia na powierzchni obudowy, w związku z tym zaleca się nie rozpalać kominka w ciągu kilku dni po montażu, a przy kilku pierwszych paleniach należy ograniczyć czas palenia do dwóch godzin w celu stopniowego odparowania wody.
Schemat zabudowy kominka z płyt izolacyjno konstrukcyjnych bauwer:
Zabudowa kominka krok 3 - wykończenie
W tym momencie posiadamy już konstrukcję i zarazem podstawę, która może posłużyć do wykończenia kominka na wiele różnych mniej i bardziej kosztownych sposobów. Na tym etapie wykonywania zabudowy kominka podjęte działania mają wpływ na finalny wygląd kominka. Tego typu podstawową konstrukcję można wykończyć na bardzo wiele różnych sposobów np. wklejając kamień ozdobny na całości zabudowy, wklejając portal z kamienia, stosując ramy maskujące, płyty dekoracyjne czy płytki. Możliwości jest bardzo wiele.
Poniżej przykładowe zdjęcia innych kominków wykonanych na tej samej konstrukcji i bryle co powyżej:
Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie: