Kategorie
rozwiń/schowaj całość

cenne profity
gwarancja rzetelności

Parametry wkładów kominkowych

Parametry wkładów kominkowych

Na jakie parametry wkładu kominkowego zwrócić uwagę?

Wkłady kominkowe posiadają szereg parametrów i różne właściwości. Parametry wkładów kominkowych różnią się w zależności do typu i konkretnego modelu wkładu kominkowego.

Podstawowe parametry wkładów kominkowych:

Wymiary wkładu
Istotnym parametrem wkładu kominkowego są wymiary wkładu kominkowego, które dyktują rozmiar samego kominka i jego zabudowy. Wymiary wkładu powinny być dostosowane do planowanego projektu kominka.

Kształt i wymiary szyby
Dzięki szybie we wkładzie widoczne jest palenisko oraz płomień. Kształt i wymiary szyby to parametry wkładu kominkowego, które określają widoczność ognia i efektu płomienia. Dodatkowo szyby mogą mieć różny kszałt: prosta, panoramiczna lub pryzmatyczna. Kształt szyby także dodatkowo eksponuje palenisko wkładu kominkowego dzięki czemu efekt płomienia może być jeszcze lepiej widoczny.

Ilość szyb
Wkład kominkowy może być zaopatrzony w jedną szybę frontową lub kilka szyb. Ten parametr wkładu kominkowego wpływa na widoczność ognia. Prócz standardowych wkładów z szybą frontową rozróżnia się także wkłady kominkowe z szybą boczną z lewej lub prawej strony, z szybami bocznymi po obu stronach, z szybami na przestarzał (vis a vis), a także z szybami na przestrzał i szybą boczną.

Sposób i kierunek otwierania drzwiczek
To dość istotny parametr wkładu kominkowego. Drzwiczki wkładu kominkowego mogą być otwierane na bok lub do góry. Standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwiczek na bok, zwykle na lewą stronę istnieją jednak modele otwierane na prawą stronę lub takie w których jest możliwość wyboru kierunku otwierania drzwiczek na lewą lub na prawą stronę. Drzwiczki otwierane do góry występują w droższych modelach wkładów kominkowych jednak ich podstawową zaletą są: oryginalność, z racji ceny są rzadszym typem wkładu kominkowego oraz oszczędność miejsca gdyż po otwarciu nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Wbrew pozorom sposób i kierunek otwierania drzwiczek to dość istotny parametr wkładu kominkowego mający wpływ na możliwośći łatwość eksploatacji kominka w danym miejscu postawienia.

Wymiary, styl i wygląd fasady
Kolejnym parametrem wkładu kominkowego są wymiary fasady. Fasada to frontowa część wkładu kominkowego widoczna po zabudowaniu. Jej wymiary warunkują wielkość i kształt drzwiczek i szyby. Wymiary fasady powinny być dostosowane do projektu kominka. Wygląd fasady powinien być dostosowany do naszych potrzeb, planowanego projektu kominka i aranżacji pomieszczenia.

Sprawność
To jeden z najistotniejszych parametrów wkładu kominkowego, który ma bezpośredni wpływ na wydajność i ekonomię palenia. Im wyższa sprawność wkładu kominkowego tym więcej energii można uzyskać w postaci ciepła z jednostki paliwa, w tym przypadku drewna. Czyli sprawność rzędu 70% oznacza, że minimum 70% energii odzyskuje się w postaci ciepła podczas spalania drewna. Przedkłada się to bezpośrednio na ilość spalanego paliwa ponieważ im większa sprawność tym więcej ciepła można uzyskać z jednej jednostki paliwa. 

Moc
Jest najważniejszym parametrem wkładu kominkowego. Średnio przyjmuje się, że 1 kW mocy wkładu wystarcza aby ogrzać około 10m2 powierzchni (dokładniejsze bardziej szczegółowe informacje znajdują się w artykule zapotrzebowanie na ciepło - dobór mocy wkładu). W przypadku gdy chcemy ogrzać inne pomieszczenia, a nie tylko to w którym znajduje się kominek warto zastanowić się czy chcemy aby była to instalacja powietrzna z rozprowadzeniem gorącego powietrza czy wodna. Wodny wkład kominkowy może posłużyć jako serce centralnego ogrzewania. 

Średnie zużycie opału
Przyjmuje się, że średnie zużycie opału dla mocy nominalnej 7kW powinno wynosić około 2,5 kg na godzinę i tak np. dla mocy nominalnej 14 kW zużycie nie powinno przekraczać 5 kg na godzinę.

Opcje dodatkowe
Warto także zwrócić uwagę na opcje dodatkowe wkładu kominkowego. Obecnie oferowane są takie udogodnienia jak m.in. system czystej szyby (kurtyna powietrzna), doprowadzenie powietrza z zewnątrz, możliwość współpracy z rekuperacją. System czystej szyby w wielkim skrócie polega na obdmuchu szyby powietrzem wtórnym co minimalizuje jej zabrudzenia oraz ułatwia jej czyszczenie. Natomiast poprzez zastosowanie doprowadzenia powietrza z zewnątrz wkład nie spala powietrza z pomieszczenia, a inne urządzenia nie zakłócają jego pracy co ułatwia eksploatację kominka.

Parametry wkładów kominkowych różnią się od siebie w zależności od konkretnego modelu wkładu. Konkretne parametry danego wkładu kominkowego mają wpływ na jego właściwości i cenę.

Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:

Jak wybrać wkład kominkowy?

Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Wkład kominkowy narożny

Zapotrzebowanie na ciepło - dobór mocy wkładu kominkowego

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym cena

Śmierdzi z kominka?

Otrzymuj informacje o promocjach, nowościach czy rabatach. Na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 3%.
prezenty

Prezenty rzeczowe

Powyżej 2000 PLN otrzymasz użyteczny prezent rzeczowy. Szczegóły. 

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Powyżej 1100 PLN dostawa 0 zł w każde miejsce w Polsce.

Rabaty

Rabat 6% na dzień dobry

Zapłać przelewem bankowym (rabat 3%) i zapisz się na newsletter (rabat 3%). [Są pewne wyjątki w sklepie]

Możliwość negocjacji

Możliwość negocjacji

Gdzieś jest taniej lub otrzymałeś lepszą ofertę? Skontaktuj się z nami.

X
Rabat 10%* tylko do 30.04!
8 24 60
dni godz min sek

Rabat automatycznie nalicza się w koszyku!*
*Regulamin promocji.