W dniach 14.06-24.06 kontakt telefoniczny z naszym sklepem jest niemożliwy. Zamówienia realizowane są w standardowym trybie. Zalecamy składanie zamówień przez sklep online. Wszelkie sprawy i zapytania prosimy kierować na adres email: sklep@wkladykominkowe.net.pl

Kategorie
rozwiń/schowaj całość

cenne profity
gwarancja rzetelności

Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Czy wybrać wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Wybór wkładu kominkowego nie jest łatwy. Wiele osób podczas wyboru wkładu kominkowego zadaje sobie podstawowe pytanie czy wybrać wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Jednym z elementów wkładu kominkowego na jakie musimy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu to właśnie materiał konstrukcji: wkład kominkowy stalowy lub wkład kominkowy żeliwny. Wybór wkładu kominkowego pod kątem materiału powinien być dostosowany do naszego kominka i do naszych potrzeb.

Wobec tego, wybrać wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Aby podpowiedzieć czy wybrać wkład kominkowy stalowy czy żeliwny musimy rozgraniczyć podstawowe właściwości obu typów wkładów kominkowych.

1. Wkłady kominkowe żeliwne

Wkłady kominkowe żeliwne wykonywane są w odlewniach z żeliwnych odlewów. Kształt wkładów kominkowych żeliwnych nie jest w pełni regularny, mogą mieć delikatnie chropowatą strukturę. Żeliwo ma świetne właściwości grzewcze, co prawda dłużej się nagrzewa niż stal ale długo też oddaje ciepło do pomieszczenia nawet po wygaszeniu płomienia.

Wkład kominkowy żeliwny polecalibyśmy w szczególności do kominków w stylu rustykalnym czy klasycznym. Wybór wkładu kominkowego żeliwnego powinien paść także wszędzie tam gdzie najważniejsze są parametry grzewcze urządzenia, a przede wszystkim długość oddawania ciepła po wygaszeniu płomienia.

2. Wkłady kominkowe stalowe

Wkłady kominkowe stalowe jak sama nazwa wskazuje wykonywane są z wysokiej jakości stali. Stal łatwo się kształtuje, posiada elegancki regularny kształt. Stal sama w sobie nie posiada odpowiednich właściwości grzewczych ale nie oznacza to, że wkłady kominkowe stalowe nie posiadają właściwości grzewczych. Wręcz przeciwnie ponieważ paleniska wkładów kominkowych stalowych wykładane są materiałem akumulującym ciepło. Do materiałów stosowanych w paleniskach wkładów kominkowych stalowych zaliczamy: wermikulit, szamot, wkładki ceramiczne, inny opatentowany przez danego producenta materiał. 

Wkład kominkowy stalowy polecalibyśmy w przypadku kominków nowoczesnych. Wybór wkładu kominkowego stalowego powinien też paść wszędzie tam gdzie przede wszystkim liczy się wysoka estetyka, nowoczesny wygląd i nowoczesne funkcje.

Co wybrać - wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy wybrać wkład kominkowy stalowy czy żeliwny. Oba rodzaje wkładów kominkowych mają swoją specyfikę i definitywnie różnią się od siebie. W przypadku wybierania pomiędzy wkładem kominkowym stalowym, a wkładem kominkowym żeliwnym należy przeanalizować nasze potrzeby i planowany projekt kominka biorąc pod uwagę wskazane w tym artykule właściwości obu typów wkładów kominkowych. Na tej podstawie należy wybrać najodpowiedniejszy dla nas rodzaj wkładu kominkowego dopasowany do planowanego projektu kominka i indywidualnych potrzeb.

Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:

Jak wybrać wkład kominkowy?

Wkład kominkowy narożny

Zapotrzebowanie na ciepło - dobór mocy wkładu kominkowego

Parametry wkładów kominkowych

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym cena

Otrzymuj informacje o promocjach, nowościach czy rabatach. Na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 3%.
prezenty

Prezenty rzeczowe

Powyżej 2000 PLN otrzymasz użyteczny prezent rzeczowy. Szczegóły. 

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Powyżej 1100 PLN dostawa 0 zł w każde miejsce w Polsce.

Rabaty

Rabat 6% na dzień dobry

Zapłać przelewem bankowym (rabat 3%) i zapisz się na newsletter (rabat 3%). [Są pewne wyjątki w sklepie]

Możliwość negocjacji

Możliwość negocjacji

Gdzieś jest taniej lub otrzymałeś lepszą ofertę? Skontaktuj się z nami.

X
8 24 60
dni godz min sek
Rabat 7-10%* na kominki KAWMET tylko do 27.06! Zobacz kominki kawmet
Rabat wliczony w ceny promocyjne wybranych produktów
Rabat 10%* na kominki! tylko do 27.06!
Rabat automatycznie nalicza się w koszyku.
*Regulamin promocji.