Kategorie
rozwiń/schowaj całość

cenne profity
gwarancja rzetelności

Jaki komin do kominka?

Jaki komin do kominka?

Jaki wybrać komin do kominka?

Jeśli zastanawiasz się nad tym jaki wybrać komin do kominka to ten artykuł jest dobrym materiałem dla Ciebie. Poniżej postaramy się przedstawić najpopularniejsze typy kominów i wskazać jak najlepszy komin do kominka.

Komin do kominka, a rozmiar odprowadzenia spalin

Bardzo istotnym elementem wyboru komina jest nie tylko materiał ale również wielkość odprowadzenia spalin (średnica w przekroju okrągłym, lub rozmiary boków w prostokątnym). Nie zalecane jest stosowanie redukcji i zwężeń jeśli wkład kominkowy miałby mieć większy rozmiar odprowadzenia spalin niż posiadany komin. Wkład kominkowy powinien mieć taki sam lub co najwyzej mniejszy rozmiar króćca odprowadzenia spalin niż komin. W przypadku kominów murowanych (przekrój prostokątny) rozmiar można porównać na zasadzie pola prostokąta (wymiary komina) i porównać do średnicy wylotu w naszym wkładzie kominkowym (pole koła). Rozmiar komina powinien być taki sam jak we wkładzie kominkowym lub co najwyżej większy, nie mniejszy.

Jakie rozróżniamy kominy stosowane w kominkach?

Rózróżniamy 3 podstawowe typy kominów stosowane m.in. w kominkach:

  • kominy murowane 
  • kominy ceramiczne 
  • kominy stalowe 

W przypadku zastosowania w kominku najlepszym rozwiązaniem jest komin ceramiczny lub stalowy. Kominy murowane mają najmniejszą trwałość i zalecane jest aby w ich przewodach montować np. stalowe wkłady kominowe. Jeśli decydujemy się na komin murowany musimy mieć tego świadomość i dla bezpieczeństwa lepiej zainstalować w murowanym kominie stalowe wkładki kominowe - jednościenny stalowy żaroodporny system kominowy. 

Lepszym rozwiązaniem do kominka są kominy ceramiczne i stalowe.

Z racji faktu, że rozróżniamy kilka typów kominów stalowych stosowanych w zależności od miejsca i typu urządzenia poniżej omawiamy typy kominów stalowych.

Rodzaje kominów stalowych

Komin kwasoodporny jednościenny

fot.: Kominy Panek

Jednościenny komin kwasoodporny zalecany jest do stosowania wewnętrznego i odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem opałowym. 

Komin kwasoodporny dwuścienny

fot.: Kominy Panek

Komin kwasoodporny dwuścienny (termoizolowany) zalecany jest do stosowania na zewnątrz budynków i odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem lub olejem opałowym.

Komin żaroodporny

fot.: Kominy Panek

Komin żaroodporny jednościenny wykonany jest z grubszej blachy niż podobny do niego komin kwasoodporny jednościenny. Komin żaroodporny wykonany jest z blachy o grubości 1mm i jest odporny na wysokie temperatury i pożar sadzy. Tego typu komin przeznaczony jest do stosowania wewnętrznego i zalecany w przypadku urządzeń opalanych paliwem ekologicznym np.: drewno, pelet, słoma. Komin żaroodporny to powszechnie stosowany i zalecany komin do kominków.

Komin żadoodporny wielowarstwowy

fot.: Kominy Panek

Komin żaroodporny wielowarstwowy wykonany jest z grubszej blachy niż podobny do niego komin kwasoodporny wielowarstwowy. Komin żaroodporny wielowarstwowy wykonany jest z blachy o grubości 1mm i jest odporny na wysokie temperatury i pożar sadzy. Tego typu komin przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego i zalecany w przypadku urządzeń opalanych paliwem ekologicznym np.: drewno, pelet, słoma. Komin żaroodporny wielowarstwowy to powszechnie stosowany i zalecany komin do kominków.

Jaki jest najlepszy komin do kominka?

Podsumowując najczęściej stosowanym kominem jest komin murowany. Jednak najlepszym rozwiązaniem do kominków są kominy ceramiczne i kominy stalowe żaroodporne. W przypadku kominów murowanych dla zwiększenia trwałości i bezpieczeństwa użytkowania zalecane jest stosowanie wkładek stalowych. Stalowe kominy żaroodporne jednościenne przeznaczone są do stosowania wewnętrznego (np. jako wkładki do kominów murowanych), natomiast stalowe kominy żaroodporne wielowarstwowe przeznaczone są do stosowania na zewnątrz budynków.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dopasowanie średnicy wylotu spalin we wkładzie kominkowym do rozmiaru odprowadzenia spalin w posiadanym kominie. Rozmiar odprowadzenia spalin powinien być taki sam we wkładzie jak w kominie, nie zalecany jest stosowanie zwężeń i redukcji. 

Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:

Kominek - czy warto?

Kominek - jaki koszt?

Gdzie postawić kominek?

Kominek - niezbędne elementy

Kominek w bloku, czy to możliwe?

Zdjęcia kominków

Otrzymuj informacje o promocjach, nowościach czy rabatach. Na podany adres email otrzymasz kod rabatowy 3%.
prezenty

Prezenty rzeczowe

Powyżej 2000 PLN otrzymasz użyteczny prezent rzeczowy. Szczegóły. 

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

Powyżej 1100 PLN dostawa 0 zł w każde miejsce w Polsce.

Rabaty

Rabat 6% na dzień dobry

Zapłać przelewem bankowym (rabat 3%) i zapisz się na newsletter (rabat 3%). [Są pewne wyjątki w sklepie]

Możliwość negocjacji

Możliwość negocjacji

Gdzieś jest taniej lub otrzymałeś lepszą ofertę? Skontaktuj się z nami.

X
Rabat 10%* tylko do 30.04!
8 24 60
dni godz min sek

Rabat automatycznie nalicza się w koszyku!*
*Regulamin promocji.